Projekt „Akademia Aktywnego SENIORA”, sfinansowany ze środków Fundacji PZU

Akademia_Aktywnego_Seniora_PZU

Zajęcia prowadzone w ramach Akademii Aktywnego SENIORA podzielone są na trzy moduły:

1. Aktywność Fizyczna („W zdrowym ciele zdrowy duch”),
2. Aktywność Umysłowa („Żeby jesień życia pozbawiona była chmur…”),
3. Aktywność Kreatywna („Odkryj w sobie artystę”).

Opis projektu:

Bezpośrednimi beneficjentami projektu jest 10 osób w wieku 60+ (z niskimi dochodami, cierpiących na choroby wieku starczego – demencja, Alzheimer, Parkinson itp.), które przychodzą 2-3 razy w tygodniu do dziennego domu seniora o nazwie Klub Seniora LUDWISIA we Wrocławiu (łącznie każda osoba spędzi w Klubie 30 dni). Osoby te mają zapewnione: śniadania, obiady, zajęcia fizyczne i umysłowe, opiekę podczas spacerów i do pobliskich instytucji (biblioteka, Dom Kultury), transport z miejsca zamieszkania do Klubu i z powrotem.

Miejsce realizacji projektu:
Klub Seniora LUDWISIA, zlokalizowany na ulicy Skrzydlatej 11a/1a we Wrocławiu, posiadający lokal przystosowany dla osób w podeszłym wieku (posiadający podjazd i toaletę dla osób niepełnosprawnych), stołówkę oraz salę do ćwiczeń.

Data rozpoczęcia realizacji projektu:
2018-02-01

Data zakończenia realizacji projektu:
2018-05-01

Planowane rezultaty realizacji projektu:

1. Poprawa zdrowia i jakości życia osób starszych o niskich dochodach, chorych i niepełnosprawnych poprzez świadczenie na ich rzecz następujących usług:

Wyżywienie (dieta lekkostrawna): – 2 posiłki dziennie: śniadanie i dwudaniowy obiad (łącznie 300 śniadań i 300 dwudaniowych obiadów); – opcjonalnie dieta cukrzycowa; – dostęp do przekąsek i napoi między posiłkami (woda, kawa, herbata).
Poprawa kondycji fizycznej osób po 60 roku życia i propagowanie aktywnego stylu życia: – jazda na rowerze stacjonarnym i orbitreku; – Nordic walking (w tym nauka prawidłowego korzystania z kijów Nordic Walking); – aerobik (ćwiczenia fizyczne, prowadzone w rytm muzyki); – ćwiczenia ogólnokondycyjne, wzmacniające organizm i kondycję fizyczną; – zajęcia taneczne, poprawiające kondycję fizyczną i integrujące Seniorów.

2. Aktywizacja osób starszych poprzez udział w zajęciach terapeutycznych, w warsztatach z rękodzieła, zachęcanie do czytania i rozwiązywania ćwiczeń z terapii umysłu. Ponadto rozwijanie indywidualnych zainteresowań i talentów.
Proponowane terapie to:

  • arteterapia, czyli terapia przez sztukę – malowanie, wyszywanie, klejenie, robienie ozdób z gipsu, drewna, styropianu, papieru;
  • warsztaty z rękodzieła – nauka ozdabiania przedmiotów techniką decoupage i wykonywania kartek techniką pergamano.
  • dogoterapia, czyli terapia, wzmacniającej efektywność rehabilitacji, zajęć psychopedagogicznych, w której motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.
  • terapia umysłu, czyli ćwiczenie funkcji poznawczych, poprawa pamięci krótkotrwałej.
  • kulinoterapia, czyli wspólne pieczenie ciasteczek, babeczek, rogalików.
    muzykoterapia, czyli zajęcia ruchowe z wykorzystaniem muzyki i warsztaty śpiewu.

3. Integracja z rówieśnikami i lokalną społecznością.

4. Zaangażowanie w życie kulturalne poprzez zwiedzanie z opiekunami wystaw muzealnych, udział w koncertach, przedstawieniach teatralnych.

Głównym celem Fundacji Aktywizacji Seniorów LUDWISIA jest zapewnienie osobom z chorobą Alzheimera dziennej opieki w domach seniora oraz organizowanie warsztatów terapeutycznych, w tym terapii umysłu, dogoterapii, arteterapii, muzykoterapii.

%d blogerów lubi to: