Pani Janina, 89 lat

Rocznik Pani Janiny – 1931 to ludzie naznaczeni piętnem wojny. Stale wspominający okrucieństwo tamtych lat, gdy strach było wyjść na ulicę, gdyż można było być rozstrzelanym bez żadnego powodu.
Chcemy, aby Pani Jasia cieszyła się życiem, aby nadrobiła te stracone lata. Widzimy, z jakim entuzjazmem koloruje obrazki. Tego nie robiła, gdy była dzieckiem. Wojna odebrała jej to, co dla nas jest naturalne – beztroskie, radosne dzieciństwo.

Kazia, 90 lat

Starość. Z czym kojarzy Ci się to słowo? Być może z mądrością i budzącym szacunek życiowym doświadczeniem. Częściej jednak z utratą sprawności, problemami ze zdrowiem i samotnością. Bo starości się boimy. Budzi w nas strach. Czasami lękamy się jej bardziej niż śmierci.
Pani Kazia w tym roku skończy 90 lat. Wiek, który powinien być dla niej czasem zasłużonego, pozbawionego zmartwień odpoczynku po wielu latach ciężkiej pracy, jest pełen stresu spowodowanego postępującą demencją. Pani Kazia jest coraz bardziej zagubiona – coraz częściej błądzi samotnie w świecie własnych wspomnień.
Pani Kazia często wspomina dzieciństwo i mówi, że stary człowiek do niczego nie nadaje… W domu seniora przekonała się, że to nieprawda, że może malować, jeździć na rowerze stacjonarnym, śmiać się, czytać książki, prowadzić ciekawe rozmowy z rówieśnikami. Słowem – żyć! Żeby te krótkie chwile radości stały się dla pani Kazi codziennością potrzeba Waszej pomocy! Pokażmy jej, że jesień życia też może być pełna słońca!
Zbiórka dla Pani Kazi jest prowadzona na portalu SiePomaga.pl